Naposledy aktualizováno: 05.11.2021 17:32:11
Na úvodní stranu

Místní knihovna v Miloticích

 UPOZORNĚNÍ: VŠECHNY AKCE POŘÁDANÉ KNIHOVNOU JSOU FOTODOKUMENTOVÁNY A FOTKY NÁSLEDNĚ UVEŘEJNĚNY NA WEBU KNIHOVNY, POPŘ. V OBECNÍM ZPRAVODAJI. NÁVŠTĚVOU AKCE TOTO AKCEPTUJETE.

 

 

 

 

Beseda s autorem a historikem Petrem Gruberem - 

VZNIK 1. REPUBLIKY V NAŠICH KONČINÁCH

 

v pátek 26.10. byla v knihovně přednáška, kde jsme si  kromě připomínky o napjatých chvílích roku 1918 řekli něco i o:

 

- generálu Aloisi Podhajském, který se účastnil velení Slovácké brigády při potlačení povstání v Brně 

- prvorepublikovém legionáři a poválečném generálu Šimonovi Drgáčovi z Mutěnic – vězně za války i po ní 

- o stávce v Hodoníně v roce 1920, která měla dopad na široké okolí

 

Dále jsme se mohli podívat i osahat původní artefakty – dobové dekrety, vyznamenání či uniformu.  

Přítomen byl i vnuk armádního generála Drgáče, aby nám zprostředkoval živé vzpomínky na dědečka.

 

Původně jsme chtěli vysadit i jeden ze tří STROMŮ REPUBLIKY, v naší obci, ale stavební činnost okolo knihovny nám to znemožnila. Lípu tedy vysadíme s dětmi na jaře při Noci s Andersenem.

 

  

 

Burza knih 13.-15.4.2018

 

statistika:

-       9 prodejců

- 1097 ks nabízených knih

-   225 ks prodaných knih

-  100 návštěníků

 

OBRÁZEK : burza_2018.jpg

 

 

 

 

 

 Noc s Andersenem 23.3./24.3.2018

 

 

Osmé nocování v knihovně je za námi. Letos nás bylo celkem 55. 50 dětí od 6ti do 11ti let, 3 13ti letí pomocníci a 2 dospělí (já a skautský vedoucí Olda). Bylo to náročné, ale vše jsme zvládli, nic (a hlavně nikdo J) se neztratil(o), nerozbil(o) nebo nezranil. Malinké problémy typu, že nám vytekla hned na úvod 10l konvice horkého čaje a pak se vařil čaj po hrnečkách, že se o půlnoci začali odkudsi ze škvír rojit okřídlení mravenci, nebo že před knihovnou je jedno velké staveniště… nás prostě nerozhodilo J. Trošku byly obavy z počasí, ale nebylo to tak strašné.

 

Kolem sedmé se děti začaly scházet. No pravda, asi 20 jich stepovalo před knihovnou už od pěti, aby si zabraly ty „nejlepší“ spací místa. Asi do osmi se venku hrály různé hry a dětí postupně přibývalo. V půl deváté se všichni nahrnuli dovnitř, abychom oficiálně zahájili Noc s Andersenem. Na začátku jsem těm, kteří nocovali poprvé vysvětlila k jaké příležitosti vůbec tato akce vznikla. Poté jsme se popořádku věnovali letošním výročím. Napřed tomu nejstaršímu – 180 let od napsání pohádky O statečném cínovém vojáčkovi. Tuto pohádku jsem dětem také přečetla a poté jim dávala z textu různé postřehové otázky. Správné odpovědi byly odměněny sladkostmi. Poté jsem přečetla jeden díl z knihy Povídání o pejskovi a kočičce – Jak pejsek s kočičkou myli podlahu. Tato kniha má v letošním roce též výročí 90ti let vzniku. Následovaly různé kvízy, které se k tomuto známému dílu Josefa Čapka vztahovaly. Děti je luštily ve skupinkách po 3-4 a zabralo jim to skoro hodinu. Zase následovala sladká odměna. No a pak byli již všichni natěšeni na stezku odvahy. Ta byla tématicky laděná k poslednímu letošnímu výročí – 80 let od začátku vycházení Rychlých šípů.

 

Takže jsme po desáté hodině vyšli z knihovny směr Náklo. Tam jsme se rozdělili do 3 skupin. Každá šla jiným směrem a měla za úkol podle záblesků baterky najít a chytit osobu, která jim napřed předá hlavolam, který musí vyřešit. Poté skupina obdržela obálku, kde se skrývala zašifrovaná věta. 3 věty pak daly dohromady nápovědu kde leží ukrytý poklad. Posuďte:

 

TAM KDE SÁMO SEDÍ, VĚROZVĚSTI POKLAD STŘEŽÍ A SVATOPLUK NA NĚJ HLEDÍ.  

 

A nastalo hledání. Trvalo asi 10 minut a poklad byl objeven pod kameny přímo u Liliového kříže. Blížila se půlnoc, začal foukat dost studený vítr, tak jsme se rychlým krokem rádi vraceli do knihovny.

 

Tady náš čekal poslední úkol dne: ulehnout tak, abychom se všichni dali a pohodlně vyspali. Ač to tak zpočátku nevypadalo, podařilo se. 54 osob na zemi a jeden na stole J. Před spaním, jen za svitu baterky, jsem jim ještě přečetla 2 pohádky a o půl druhé snad už spali všichni.

 

V šest ráno jsem běžela do pekárny pro koláčky a začala vařit čaj. Děti se postupně probíraly, snídaly a „toaletily“ J. Ono 55 lidí na 1 záchod a 2 umyvadla je maličko nepoměr. Ale nejsme žádné ořezávátka, tak jsme to, ostatně jako každý rok, dali! Po společném focení udělali starší kluci pro všechny rozcvičku a pak následovalo balení. To je činnost, která mně každý rok nepřestává udivovat a bavit zároveň J. Těch věcí, co ničí není a naopak co se hledá…! Pak se rozdal poklad a upomínkové záložky a zase se běželo hrát ven, dokud se všichni nerozešli domů.

 

Pak už jen 3hodinový úklid knihovny a já mohla za zvuku zvonů pravého poledne jít domů s vědomím, že akce proběhla, byla úspěšná a nabírat síly na tu v příštím roce J.

 

Na závěr se sluší poděkovat. Opět některým maminkám za napečené buchty, opět Obci za snídani a sladké odměny, majiteli pole na kterém děti běhaly, protože před knihovnou to nešlo a nakonec klukům Honzovi, Míšovi a Ondrovi za pomoc se zábavou.

 

Fotky ve fotogalerii.

 

 

 OBRÁZEK : nsa_2018.jpg