Místní knihovna v Miloticích
Naposledy aktualizováno: 16.10.2018 09:21:50

 UPOZORNĚNÍ: VŠECHNY AKCE POŘÁDANÉ KNIHOVNOU JSOU FOTODOKUMENTOVÁNY A FOTKY NÁSLEDNĚ UVEŘEJNĚNY NA WEBU KNIHOVNY, POPŘ. V OBECNÍM ZPRAVODAJI. NÁVŠTĚVOU AKCE TOTO AKCEPTUJETE.

 OBRÁZEK : vyroci.jpg

 

 

Místní knihovna spolu s obecním úřadem pořádají u příležitosti 100. výročí vzniku republiky

 

Besedu s autorem a historikem Petrem Gruberem

 

VZNIK 1. REPUBLIKY V NAŠICH KONČINÁCH

 

 

OBRÁZEK : vlajka.jpg      OBRÁZEK : masaryk.jpg     OBRÁZEK : vlajka.jpg

Kromě připomínky o napjatých chvílích roku 1918 si připomeneme např.

 

- generála Aloise Podhajského, který se účastnil velení Slovácké brigády při potlačení povstání v Brně

 

- prvorepublikového legionáře a poválečného generála Šimona Drgáče z Mutěnic – vězně za války i po ní

 

- stávku v Hodoníně, která měla dopad na široké okolí

 

- k vidění budou i původní artefakty – dekrety, vyznamenání, uniforma.

 

Účast přislíbil i přímý potomek jednoho z generálů, aby nám zprostředkoval živé vzpomínky dědečka, jak tuto převratnou změnu tehdy vnímali přímo vojáci, ale i obyčejní obyvatelé našeho regionu.

 

Pokud nám to počasí dovolí, bude beseda zahájena vysazením jednoho ze tří STROMŮ REPUBLIKY, které se tento výroční rok vysadí v naší obci.

 

Kdy: v PÁ 26.10.2018 v 19:00

 

Kde: Místní knihovna v Miloticích


 

 

 

 

Burza knih 13.-15.4.2018

 

statistika:

-       9 prodejců

- 1097 ks nabízených knih

-   225 ks prodaných knih

-  100 návštěníků

 

OBRÁZEK : burza_2018.jpg

 

 

 

 

 

 Noc s Andersenem 23.3./24.3.2018

 

 

Osmé nocování v knihovně je za námi. Letos nás bylo celkem 55. 50 dětí od 6ti do 11ti let, 3 13ti letí pomocníci a 2 dospělí (já a skautský vedoucí Olda). Bylo to náročné, ale vše jsme zvládli, nic (a hlavně nikdo J) se neztratil(o), nerozbil(o) nebo nezranil. Malinké problémy typu, že nám vytekla hned na úvod 10l konvice horkého čaje a pak se vařil čaj po hrnečkách, že se o půlnoci začali odkudsi ze škvír rojit okřídlení mravenci, nebo že před knihovnou je jedno velké staveniště… nás prostě nerozhodilo J. Trošku byly obavy z počasí, ale nebylo to tak strašné.

 

Kolem sedmé se děti začaly scházet. No pravda, asi 20 jich stepovalo před knihovnou už od pěti, aby si zabraly ty „nejlepší“ spací místa. Asi do osmi se venku hrály různé hry a dětí postupně přibývalo. V půl deváté se všichni nahrnuli dovnitř, abychom oficiálně zahájili Noc s Andersenem. Na začátku jsem těm, kteří nocovali poprvé vysvětlila k jaké příležitosti vůbec tato akce vznikla. Poté jsme se popořádku věnovali letošním výročím. Napřed tomu nejstaršímu – 180 let od napsání pohádky O statečném cínovém vojáčkovi. Tuto pohádku jsem dětem také přečetla a poté jim dávala z textu různé postřehové otázky. Správné odpovědi byly odměněny sladkostmi. Poté jsem přečetla jeden díl z knihy Povídání o pejskovi a kočičce – Jak pejsek s kočičkou myli podlahu. Tato kniha má v letošním roce též výročí 90ti let vzniku. Následovaly různé kvízy, které se k tomuto známému dílu Josefa Čapka vztahovaly. Děti je luštily ve skupinkách po 3-4 a zabralo jim to skoro hodinu. Zase následovala sladká odměna. No a pak byli již všichni natěšeni na stezku odvahy. Ta byla tématicky laděná k poslednímu letošnímu výročí – 80 let od začátku vycházení Rychlých šípů.

 

Takže jsme po desáté hodině vyšli z knihovny směr Náklo. Tam jsme se rozdělili do 3 skupin. Každá šla jiným směrem a měla za úkol podle záblesků baterky najít a chytit osobu, která jim napřed předá hlavolam, který musí vyřešit. Poté skupina obdržela obálku, kde se skrývala zašifrovaná věta. 3 věty pak daly dohromady nápovědu kde leží ukrytý poklad. Posuďte:

 

TAM KDE SÁMO SEDÍ, VĚROZVĚSTI POKLAD STŘEŽÍ A SVATOPLUK NA NĚJ HLEDÍ.  

 

A nastalo hledání. Trvalo asi 10 minut a poklad byl objeven pod kameny přímo u Liliového kříže. Blížila se půlnoc, začal foukat dost studený vítr, tak jsme se rychlým krokem rádi vraceli do knihovny.

 

Tady náš čekal poslední úkol dne: ulehnout tak, abychom se všichni dali a pohodlně vyspali. Ač to tak zpočátku nevypadalo, podařilo se. 54 osob na zemi a jeden na stole J. Před spaním, jen za svitu baterky, jsem jim ještě přečetla 2 pohádky a o půl druhé snad už spali všichni.

 

V šest ráno jsem běžela do pekárny pro koláčky a začala vařit čaj. Děti se postupně probíraly, snídaly a „toaletily“ J. Ono 55 lidí na 1 záchod a 2 umyvadla je maličko nepoměr. Ale nejsme žádné ořezávátka, tak jsme to, ostatně jako každý rok, dali! Po společném focení udělali starší kluci pro všechny rozcvičku a pak následovalo balení. To je činnost, která mně každý rok nepřestává udivovat a bavit zároveň J. Těch věcí, co ničí není a naopak co se hledá…! Pak se rozdal poklad a upomínkové záložky a zase se běželo hrát ven, dokud se všichni nerozešli domů.

 

Pak už jen 3hodinový úklid knihovny a já mohla za zvuku zvonů pravého poledne jít domů s vědomím, že akce proběhla, byla úspěšná a nabírat síly na tu v příštím roce J.

 

Na závěr se sluší poděkovat. Opět některým maminkám za napečené buchty, opět Obci za snídani a sladké odměny, majiteli pole na kterém děti běhaly, protože před knihovnou to nešlo a nakonec klukům Honzovi, Míšovi a Ondrovi za pomoc se zábavou.

 

Fotky ve fotogalerii.

 

 

 OBRÁZEK : nsa_2018.jpg

 

 

 

 

 
Proces zabral 0.0521 sekund času a 0.61MB paměti.